Home | News

2015-2016 Fall Term President's and Dean's List

Dec 18, 2015
The following students have been named to the 2015-2016 Fall Term President's and Dean's Lists
The following students have been named to the 2015-2016 Fall Term President's and Dean's list at Oregon Institute of Technology. Please contact the Registrar's Office at 541-885-1300 with any questions.
 
PRESIDENT'S LIST
The following students have been named to the 2015-2016 Fall Term President's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.70 grade-point average and above. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.
Audrey Abblitt Pre-Medical Imaging Tech
Brooke Ables Vascular Technology
Hannah Acre Clinical Laboratory Science
Joshua Adams Electrical Engineering
Paul Adams Mgmt/Marketing Option
Sarah Adams Pre-Respiratory Care
Jacob Adamson Embedded Systems Eng Tech
Benjamin Aday Electrical Engineering
Angela Ahrendt Respiratory Care
Wafa Al-Obeidi Clinical Laboratory Science
Landon Albertson Nuclear Medicine Technology
Grant Alexander Biology-Health Sciences
Mohamed Alhosani Renewable Energy Engineering
Yaser Aljuhni Electrical Engineering
Eric Allen Applied Psychology
Zainab Almualim Pre-Medical Imaging Tech
Ali Alshalawi Renewable Energy Engineering
Steven Alspach Dual Software Eng/Applied Math
Emily Alvarez Pre-Nursing
Leticia Alvarez Frias Clinical Laboratory Science
Jesse Alves Mechanical Engineering
Annika Andersen Renewable Energy Engineering
Devan Andersen Applied Psychology
Erik Andersen Software Engineering Tech
Margaret Anderson Clinical Laboratory Science
McKenzie Anderson Dental Hygiene
Eric Anding Computer Engineering Tech
Devon Andrade Dual Compute/Software Eng Tech
Aram Andriesian Renewable Energy Engineering
Julie Aria Sleep Health-Polysom Tech Opt
Keith Armour EMT - Paramedic
Hannah Armstrong Applied Mathematics
Tess Armstrong Biology-Health Sciences
Simona Arnautov Echocardiography
Emri Aronggear Renewable Energy Engineering
Jaryd Atkins Mechanical Engineering
Haleigh Aubut Applied Psychology
Colleen Bailey Dental Hygiene
Stacey Bailey Applied Psychology
Ashley Baldovino Respiratory Care
Brittany Baldridge Clinical Laboratory Science
Caleb Ball Mgmt/Accounting Option
Rochelle Banta Pre-Medical Imaging Tech
James Barham Information Technology
Mikala Barnes Radiologic Science
Brittney Barnett Diagnostic Medical Sonography
Cory Barney Dual Compute/Software Eng Tech
Peter Barrett Embedded Systems Eng Tech
Steven Bartow Electrical Engineering
Marlana Bartram Radiologic Science
Gabrielle Basham Diagnostic Medical Sonography
Bryan Beard Radiologic Science
Rebecca Becker Polysomnographic Technology
Ronni Becker Pre-Medical Imaging Tech
John Belser Mechanical Engineering Tech
McKenzi Benedict Dental Hygiene
Erica Bennett Nuclear Medicine Technology
Kelli Berg Diagnostic Medical Sonography
Austin Bergstrom Information Technology
Kelson Bertrand Radiologic Science
Sarah Beutler Diagnostic Medical Sonography
Alexis Biddington Pre-Medical Imaging Tech
Jessie Billings Nuclear Medicine Technology
Henry Bingham Biology-Health Sciences
Bailey Bixler Mechanical Engineering
Samantha Bixler Pre-Medical Imaging Tech
Austin Black Radiologic Science
Andrea Blake Radiologic Science
Lacey Bland Communication Studies
Stephanie Boerste Respiratory Care
Paul Boggs II *IT Applications Dev Opt
Sadie Bollman Biology-Health Sciences
Amanda Bounnam Applied Psychology
Sally Bradley Mgmt/Accounting Option
Brandon Bradstreet Mechanical Engineering
Dylan Brandstetter Software Engineering Tech
Max Brandstetter Software Engineering Tech
Joshua Braunschweig Electrical Engineering
Thomas Bridges Renewable Energy Engineering
Shane Broome Mechanical Engineering Tech
Benjamin Brown Computer Engineering Tech
Kanissa Brown Radiologic Science
Kayla Brown Diagnostic Medical Sonography
Sarah Brown Radiologic Science
Sarah Buchanan Clinical Laboratory Science
Eric Buckland Mgmt/Accounting Option
Jared Bucklein *IT Health Informatics Opt
Kaleb Builta General Studies
Erin Burdick Dental Hygiene
Aaron Burke Mechanical Engineering
Andrew Burke *IT Bus/Systems Analysis Opt
Aaron Burrow Clinical Laboratory Science
Sandra Busch Dental Hygiene
Alex Bush EMT - Paramedic
Aubrie Bush Nuclear Medicine Technology
Brandon Butler Vascular Technology
Bret Buxton Clinical Laboratory Science
Breanna Cadola Diagnostic Medical Sonography
Alexis Camp Electrical Engineering
Emma Carey Dental Hygiene
Patrick Carlson Software Engineering Tech
Daniel Carter Biology-Health Sciences
Patrick Caruana Software Engineering Tech
Alicia Casselman Diagnostic Medical Sonography
Steven Castle Vascular Technology
Alexander Castro Software Engineering Tech
Brittney Caudill Clinical Laboratory Science
Shannelle Cayetano Diagnostic Medical Sonography
Timothy Cedarleaf Mechanical Engineering
Jennifer Challis Renewable Energy Engineering
Willow Charlton Biology-Health Sciences
Brian Chipman Operations Management
Vanessa Chizum Radiologic Science
Aspen Christensen Pre-Nursing
Nancy Christensen Echocardiography
Leslie Classen Diagnostic Medical Sonography
Vivienne Clemen Geomatics-option in GIS
Patrick Clouser Clinical Laboratory Science
Cameron Cole Environmental Sciences
Morgan Cole Radiologic Science
Sara Cole Radiologic Science
Kaitlyn Collier Clinical Laboratory Science
Gregory Collins Civil Engineering
Kylie Collom Biology-Health Sciences
Miriam Compton Applied Mathematics
Nathan Connell Biology-Health Sciences
Andrea Conway Clinical Laboratory Science
Allison Cook Radiologic Science
Gabrielle Cornelia Pre-Nursing
Rhonda Costin Applied Mathematics
Michelle Cottier Operations Management
Elizabeth Cox Pre-Medical Imaging Tech
Joshua Cragoe Mechanical Engineering
Joslyn Crewse Mgmt/Marketing Option
Haley Crume Diagnostic Medical Sonography
James Culver Software Engineering Tech
Joshua Cumberland Clinical Laboratory Science
Megan Cushman Mgmt/Accounting Option
Ryan Dahl Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Vernon Darby Operations Management
John Darling Mechanical Engineering
Karen Davenport Civil Engineering
Allison Davis Pre-Medical Imaging Tech
Chase Davis Clinical Laboratory Science
Holli Davis Clinical Laboratory Science
Joshua Davis Dual Elec/Renewable Energy Eng
Kevin Davis Software Engineering Tech
Nicole Davis Pre-Medical Imaging Tech
Random Davis Software Engineering Tech
Spicie Davis Clinical Laboratory Science
Paul Davitt Operations Management
Danielle De Castro Mechanical Engineering
Kristin DePaoli Pre-Medical Imaging Tech
Nicolo DePierro Clinical Laboratory Science
Mathias Dean Renewable Energy Engineering
Austin Deanhardt Civil Engineering
Corinne Deforest Health Informatics
Matthew Del Fante Software Engineering Tech
Jessica dela Cruz Mechanical Engineering
Chelsie Denton Radiologic Science
Connor Devereux Radiologic Science
Megan Devorak Pre-Medical Imaging Tech
Joel Dibrell Applied Psychology
Kaela Dickey Dental Hygiene
Hannah Dimich Dual Renewable Energy/Elec Eng
Alison Dixon Pre-Medical Imaging Tech
Kortney Dixson Diagnostic Medical Sonography
Charlene Dobry Applied Psychology
Sahalie Doe Pre-Medical Imaging Tech
Nicole Doner Diagnostic Medical Sonography
Ashley Dougherty Dental Hygiene
Molli Drivdahl Software Engineering Tech
Mary Drzayich Civil Engineering
Jana DuBose Applied Psychology
Emily Duffy Respiratory Care
Faith Dunn Pre-Nursing
Katherine Dunn Biology-Health Sciences
Ayla Duyn Dental Hygiene
Christopher Eastham Electrical Engineering
Devin Eastin Mechanical Engineering
Emilee Eastman Pre-Medical Imaging Tech
Rachel Eberhard Clinical Laboratory Science
Tammi Edge Applied Psychology
Haley Egbert Diagnostic Medical Sonography
Matthew Eide Renewable Energy Engineering
Spencer Einhorn Electrical Engineering
Brandon Erickson Renewable Energy Engineering
Ramiro Espinosa Civil Engineering
Joshua Esquivel Respiratory Care
Victoria Evans-Bautista Communication Studies
Merlin Faerber Manufacturing Engineering Tech
James Fahey Clinical Laboratory Science
Samuel Farris Information Technology
Janelle Ferlan Mgmt/Marketing Option
Jacob Ferrer Applied Psychology
Sara Filer Pre-Nursing
Elliott Fish Manufacturing Engineering Tech
Melinda Fisher Emergency Medical Services
Connor Fitzgerald Biology-Health Sciences
Ryan Fitzgerald Biology-Health Sciences
Veronika Fitzgerald Diagnostic Medical Sonography
Garrett Fleischer Software Engineering Tech
Austen Flint Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Rebecca Flint Sleep Health-Polysom Tech Opt
Mariah Foltz Health Informatics
Dustin Ford Radiologic Science
Isaac Fordjour Echocardiography
Justin Fowler Environmental Sciences
Andrea Fox Dental Hygiene
Ryan Fox Software Engineering Tech
Katie Frambes Echocardiography
Montana Frame Communication Studies
Tracy Franell Clinical Laboratory Science
Jacob Freeman Electrical Engineering
Alex Freiman Vascular Technology
Amanda Frey Clinical Laboratory Science
Megan Friar Biology-Health Sciences
Corey Friesen Health Informatics
Heidi Froelich Communication Studies
Molly Fronk Diagnostic Medical Sonography
Michelle Fullerton Applied Psychology
Alexis Gallagher Nuclear Medicine Technology
Krista Galloway Renewable Energy Engineering
Daniel Ganger Electronics Engineering Tech
Eric Ganim Respiratory Care
Pauline Gao Han Clinical Laboratory Science
Cintya Garcia Applied Psychology
Shannon Gardner Diagnostic Medical Sonography
Vanessa Gardner Mgmt/Accounting Option
Andreina Garibay Dental Hygiene
Courtney Gatton Pre-Medical Imaging Tech
Jonithan George *IT Applications Dev Opt
Grant Gholston Mechanical Engineering
Kyra Giffen Applied Psychology
Jamie Gillespie Radiologic Science
Tammy Gillespie Applied Psychology
Alex Gilpin Software Engineering Tech
Jason Givens Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Katrina Goins Pre-Medical Imaging Tech
James Gong Mechanical Engineering
Laura Gotthardt Clinical Laboratory Science
Harrison Grant Computer Engineering Tech
Ryan Grant Mechanical Engineering
Beau Grauf Operations Management
Amanda Graveson EMT - Paramedic
Matt Green Renewable Energy Engineering
Scott Gregg Manufacturing Engineering Tech
Seth Gretz Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Benjamin Grewell *IT Applications Dev Opt
Darian Grigsby Echocardiography
Kaylee Grigsby Dental Hygiene
Annabel Grohs Mechanical Engineering
Jessica Gross Pre-Nursing
Joshua Grover Respiratory Care
Gabrielle Gundersen Radiologic Science
Emily Gustafson-Plummer Dental Hygiene
Brody Hadley Communication Studies
Kayla Haffner Clinical Laboratory Science
Jessica Hall Dental Hygiene
Joshua Hall Mechanical Engineering
Nikki Hames Pre-Nursing
Zarith Hammond Dual Software Eng/Applied Math
Cullen Hancock Mechanical Engineering
Jazmine Hancock Electrical Engineering
Andrew Hansen Radiologic Science
Karissa Harbick Radiologic Science
Isaac Harries Software Engineering Tech
Beaudy Harrington *IT Applications Dev Opt
Tyler Harris Population Health Management
Lindsay Harrison Diagnostic Medical Sonography
Danielle Hassett Diagnostic Medical Sonography
Kayla Hawes Echocardiography
Adam Hayes *IT Bus/Systems Analysis Opt
Steven Hedlund Pre-Nursing
Kimberly Heesacker Pre-Medical Imaging Tech
Kathlene Hein Dental Hygiene
Kurrisa Helgason Dental Hygiene
Shaun Hennings Clinical Laboratory Science
Ashley Henry Respiratory Care
Kiahloni Henry Applied Mathematics
Jason Herfindahl Radiologic Science
Juan Hernandez Clinical Laboratory Science
Kristina Hertz Pre-Medical Imaging Tech
Katlyn Hibbs Biology-Health Sciences
Micah Hicks Mechanical Engineering
Savannah Hitchcock Radiologic Science
Ron Hittinger Diagnostic Medical Sonography
Jena Hoffman Clinical Laboratory Science
Alexander Hogen Computer Engineering Tech
Brittany Hogenson Radiologic Science
Eric Hogstrom Manufacturing Engineering Tech
Alexandra Hohman McDonnell Clinical Laboratory Science
Tabitha Hoinowski Clinical Laboratory Science
Alicia Holbrook Dental Hygiene
Timothy Houghton Clinical Laboratory Science
David Houston Electrical Engineering
Justin Howard Software Engineering Tech
Hailey Hoyle Pre-Medical Imaging Tech
Kevin Hoyt *IT Bus/Systems Analysis Opt
Garnett Hubbs Pre-Medical Imaging Tech
Austin Huerta EMT - Paramedic
Alexander Huettis Mechanical Engineering
Caitlin Hughes Dual Software Eng/Applied Math
Bradley Hummel Renewable Energy Engineering
Alexsis Hundley-Kennaday Operations Management
Allison Hupp-Dustin Diagnostic Medical Sonography
Sophia Huteson Echocardiography
Katie Ingram Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Mark Irsfeld Health Informatics
Julie Jarman Dental Hygiene
Ronald Jenks Computer Engineering Tech
Jennifer Jennings Biology-Health Sciences
Laney Jensen Dental Hygiene
Elizabeth Johnson Pre-Medical Imaging Tech
Eric Johnson Biology-Health Sciences
Evan Johnson Mechanical Engineering
Lucas Johnson Mechanical Engineering
Patrick Johnson Software Engineering Tech
Rob Johnson Electrical Engineering
Sarah Johnson Diagnostic Medical Sonography
Brittney Johnston Clinical Laboratory Science
Kevin Johnston Civil Engineering
Kelsey Jones Dental Hygiene
Linsey Jones Diagnostic Medical Sonography
Raven Jones Dental Hygiene
Lyzette Juan-Sanchez Dental Hygiene
Kevin Juba Dual Compute/Software Eng Tech
Ashley Judd Dental Hygiene
Shelby Junette Radiologic Science
Appener Kambu Mechanical Engineering
Cassandra Katski Software Engineering Tech
Rebekah Kaufman Diagnostic Medical Sonography
William Keeran Pre-Medical Imaging Tech
Ryan Kelly Civil Engineering
Christine Kennedy Dental Hygiene
Edward Kennedy Radiologic Science
Erin Kent Respiratory Care
Danielle Keogh Clinical Laboratory Science
Caroline Kerns Operations Management
Jenny Kirschner Pre-Medical Imaging Tech
Kayla Knaap Diagnostic Medical Sonography
Gina Knox Clinical Laboratory Science
Taran Koch Mgmt/Marketing Option
Alix Koontz Clinical Laboratory Science
Michel Koopman Software Engineering Tech
Chanelle Koster Dental Hygiene
Ashley Kothen Clinical Laboratory Science
Megan Krautscheid Diagnostic Medical Sonography
John Kronenberger Dual Mech Eng/MFG Eng Tech
Janeen Kuenzi Clinical Laboratory Science
Samuel Kurth Clinical Laboratory Science
Kami Kutsunai Renewable Energy Engineering
Evy Marie Kvammen Applied Psychology
Meriele Kwok Mechanical Engineering
Ashley LaBarre Pre-Nursing
Shelby LaTourrette Biology-Health Sciences
Hunter Ladd Biology-Health Sciences
Tifany Lagos Renewable Energy Engineering
Drake Lannon Electrical Engineering
Jared Lathon Dual Mech Eng/MFG Eng Tech
Chester Lau Pre-Nursing
Laurence Lau Clinical Laboratory Science
Courtney Lawrence Respiratory Care
Huy Le Information Technology
Toan Le Clinical Laboratory Science
Scott LeRoy Biology-Health Sciences
Karly LeVeque Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Chloe Leach Pre-Medical Imaging Tech
Jazmine Lebsack Applied Psychology
Hannah Lee Dental Hygiene
Ko Eun Lee Clinical Laboratory Science
Amy Leighliter Nuclear Medicine Technology
Jadyn Lenard Pre-Nursing
Andrea Lengel Population Health Management
Adrianna Leon Nuclear Medicine Technology
Kelsey Leon Dental Hygiene
Jason Leung EMT - Paramedic
McKenzy Leveton Diagnostic Medical Sonography
Tyler Lewis Mechanical Engineering
Emmy Li Dental Hygiene
Jeremiah Lipp Dual Renewable Energy/Elec Eng
Matthew Lipscomb Radiologic Science
Leo Litowich Geomatics-option in Surveying
Lisa Littlejohn Applied Psychology
LeAnne Littleton Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Devon Locke Pre-Medical Imaging Tech
Mosier Locke Geomatics-option in Surveying
Morgan Loring Software Engineering Tech
Wes Loy Population Health Management
Kristopher Luke Echocardiography
Oriane Lussier Pre-Medical Imaging Tech
Lue Ann MacKenzie Clinical Laboratory Science
Gordon Madden Embedded Systems Eng Tech
Haley Maddess Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Eric Magers Software Engineering Tech
Karra Mahan Clinical Laboratory Science
Kelsey Maher Pre-Medical Imaging Tech
Nam Mai Respiratory Care
Tanner Manselle Population Health Management
Jack Markee Mechanical Engineering
Mayumi Markee Clinical Laboratory Science
Sergio Marroquin Dual Renewable Energy/Elec Eng
Bethany Martin Population Health Management
Morgan Masley Civil Engineering
Jessica Maxey Software Engineering Tech
Jennifer May Biology-Health Sciences
Ryley McAllister Nuclear Medicine Technology
Jacob McAvoy Biology-Health Sciences
Jena McCann Dental Hygiene
Lindsey McClure Radiologic Science
Tanna McClure Software Engineering Tech
Shanna McDonald Pre-Medical Imaging Tech
Brianna McGirr Applied Psychology
Christina McGuyer Echocardiography
Carly McIsaac Applied Psychology
Jenny McKeen Dental Hygiene
Victoria McKinney-Brooks Biology-Health Sciences
Timothy McPherson Civil Engineering
Alexi Meier Dental Hygiene
Maria Mejia Dental Hygiene
Edith Mendoza-Cortes Respiratory Care
Valeria Menke Communication Studies
Krista Merrow Dental Hygiene
Lacey Mesia Clinical Laboratory Science
Melinda Meyer Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Sarah Mihulka Biology-Health Sciences
Jennifer Millar Environmental Sciences
Aaron Miller Environmental Sciences
Joseph Miller Software Engineering Tech
Nicole Miller Pre-Medical Imaging Tech
Zachary Miller Echocardiography
Julien Mindlin-Davidson Mechanical Engineering
Colton Minton Civil Engineering
Bryan Mitchell EMT - Paramedic
Katelyn Mitchell Pre-Medical Imaging Tech
Kerri Mittan Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Tarryn Miyamura Applied Psychology
Dylan Mizer Radiologic Science
Dawn Moeller Clinical Laboratory Science
Brittanna Monroe Health Informatics
Amy Moore Clinical Laboratory Science
Sterling Moore Mechanical Engineering Tech
Kourtney Mootz Diagnostic Medical Sonography
Alejandro Moranchel-Flores Software Engineering Tech
Dillion Moreland Mechanical Engineering
Malea Morgan Applied Mathematics
William Morris Clinical Laboratory Science
Jared Morrison Clinical Laboratory Science
Nicholas Moscato EMT - Paramedic
Michael Mrkvicka Software Engineering Tech
Mckenzie Munro Echocardiography
Taylor Munson Dental Hygiene
David Murphy Mgmt/Marketing Option
Mackenzie Murphy Biology-Health Sciences
Jessie Murrell Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Taylor Nance Nuclear Medicine Technology
Kathleen Nelson Dental Hygiene
Kayla Nelson Radiologic Science
Sydney Nett Pre-Medical Imaging Tech
Phuong Du Ngo Clinical Laboratory Science
Katie Nguyen Respiratory Care
Tuyen Nguyen Clinical Laboratory Science
Amy Nicholson Clinical Laboratory Science
Scott Nicholson Vascular Technology
Austin Nickerson Civil Engineering
Savanna Nickols Biology-Health Sciences
Amy Nicolaysen Clinical Laboratory Science
Daniel Nielson Mechanical Engineering Tech
Brendan Nikola Renewable Energy Engineering
Lander Nordal Mechanical Engineering
Veronica Norris Pre-Medical Imaging Tech
Gregory Nugent Clinical Laboratory Science
Wanda Nussrallah Clinical Laboratory Science
Alyssa O'Connor Renewable Energy Engineering
Stephanie O'Neill Dental Hygiene
Stanley Olemgbe Clinical Laboratory Science
Dawn Oliver Renewable Energy Engineering
Kristin Olsen Environmental Sciences
Casey Oltman Biology-Health Sciences
Keith Omogrosso Electrical Engineering
Trevor Orchard Information Technology
Molly Orr Dental Hygiene
Jacob Ovgard Communication Studies
Hatim Painter Software Engineering Tech
Isaac Parke Software Engineering Tech
Bailey Parker Nuclear Medicine Technology
Elisabeth Partridge Echocardiography
Jere Pelkonen Electrical Engineering
Bentson Peng Electrical Engineering
Elsey Perkins Dental Hygiene
Philip Perkins Mechanical Engineering
Kayla Pershall Applied Psychology
Tyler Peterson Electrical Engineering
Travis Peterson-Welch Population Health Management
Rosalyn Phan Clinical Laboratory Science
Kim Phung Radiologic Science
Royce Pierce Respiratory Care
Courtney Pinkston Diagnostic Medical Sonography
Ethan Pitzer EMT - Paramedic
Barton Plimmer Electrical Engineering
Pamela Pohl Clinical Laboratory Science
Francisca Porras Echocardiography
Randall Porter Information Technology
Christopher Post Renewable Energy Engineering
Austin Poulin Manufacturing Engineering Tech
Saul Preciado Geomatics-option in Surveying
Jordan Preston Civil Engineering
Kathleen Przybylko Vascular Technology
Richard Putman Radiologic Science
Ana Radu Clinical Laboratory Science
Genevieve Rafferty Dental Hygiene
Kelsey Rank Radiologic Science
Shaun Rasmusen Dual Software Eng/Applied Math
Jillian Redmond Clinical Laboratory Science
Aquila Reed Geomatics-option in Surveying
Steven Reed Civil Engineering
Alexander Reese Renewable Energy Engineering
Brooke Rennie Nuclear Medicine Technology
Connor Reynolds Pre-Medical Imaging Tech
Ian Reynolds Echocardiography
Brad Rhoades Geomatics-option in Surveying
Troy Riblett Dual Software Eng/Applied Math
Joshua Ricketts Radiologic Science
Cali Ricks Clinical Laboratory Science
Tamara Riddle Diagnostic Medical Sonography
Nicklas Ringler Radiologic Science
Israel Rivas Dental Hygiene
Jack Roberts Electrical Engineering
James Roberts Civil Engineering
Morgan Roberts Applied Psychology
Kyanna Rogers Communication Studies
Sulina Roma Radiologic Science
Brandi Ronco Mgmt/Marketing Option
Chloe Ross Pre-Medical Imaging Tech
Misagh Rostami Asrabad Electrical Engineering
Mykala Rubey Applied Psychology
Brandon Rude Information Technology
Sarah Rudzik Radiologic Science
Henry Rueda Mechanical Engineering
Caleb Sale Mechanical Engineering
Stephanie Samard Clinical Laboratory Science
Kelsey Sampson Renewable Energy Engineering
Josie Sams Radiologic Science
Lewis Sanchez Dual Software Eng/Applied Math
Trava Sanders Applied Psychology
Derik Sawyer Emergency Medical Services
Kaylee Scevers Pre-Nursing
Bonnie Schaaf Clinical Laboratory Science
Samual Schafer Manufacturing Engineering Tech
Juliane Scheele Clinical Laboratory Science
Michael Schmitt Clinical Laboratory Science
Ashley Schnapp EMT - Paramedic
Thelma Schneider Dental Hygiene
Robert Schomp Renewable Energy Engineering
Sheenah Schultz Pre-Medical Imaging Tech
Casey Schurman Software Engineering Tech
Brittany Scott Pre-Medical Imaging Tech
Kelly Scott Mgmt/Marketing Option
Matthew Scott Civil Engineering
Austin Scruggs-Holt Mechanical Engineering Tech
Dylan Seay Mechanical Engineering
Tiana Sellars Dental Hygiene
Garret Seppala Software Engineering Tech
Vindy Sermumes Nuclear Medicine Technology
James Shaver Software Engineering Tech
Elizabeth Sheehy Civil Engineering
Savannah Sheehy Clinical Laboratory Science
Amy Shelton Dental Hygiene
Christina Shevshenko Echocardiography
Killian Shields Applied Psychology
Rebecca Short Clinical Laboratory Science
Tabitha Shotts Dental Hygiene
Andrei Simon Biology-Health Sciences
Taylor Simon Clinical Lab Science-Earlyadm
Jennifer Sisco Clinical Lab Science-Earlyadm
Ashley Slinkard Dental Hygiene
Kiera Sloan Mechanical Engineering
Lauren Slominski Respiratory Care
Autumn Slover Clinical Laboratory Science
Allister Smith Clinical Laboratory Science
Chantelle Smith Population Health Management
Chloe Smith Environmental Sciences
Tiana Smith Dental Hygiene
Brian Snider Software Engineering Tech
Tyler Snider Mgmt/Marketing Option
Kathleen Snyder Clinical Laboratory Science
Paul Snyder Clinical Laboratory Science
Jordan Spangler Electrical Engineering
Paul Srisarakorn Radiologic Science
Donald St John Applied Mathematics
Daniel Stahlnecker Clinical Lab Science-Earlyadm
Jeannie Staker Nuclear Medicine Technology
David Standifer Mechanical Engineering
Zaine Stapleton Operations Management
Conner Steinhebel Civil Engineering
Daniel Stelle Software Engineering Tech
Cherise Stewart *IT Applications Dev Opt
Laurel Stewart Diagnostic Medical Sonography
Jennah Stobie Biology-Health Sciences
Ezra Stockton Civil Engineering
Christine Stockunas Pre-Clinical Lab Science
Sharayah Stone Clinical Laboratory Science
Daniel Stotts Embedded Systems Eng Tech
Mathew Stubbs Emergency Medical Services
Jonathan Summerlin Software Engineering Tech
Cory Summers Radiologic Science
Daniel Taff Pre-Medical Imaging Tech
Royce Taft Electrical Engineering
Derek Tarnawa Manufacturing Engineering Tech
Ian Tarnovsky Biology-Health Sciences
Austin Taylor Applied Psychology
Kristopher Taylor Operations Management
Stewart Taylor Software Engineering Tech
Brina Tennigkeit Clinical Laboratory Science
Prakash Thapa Operations Management
Jessica Thiel Biology-Health Sciences
David Thomas Biology-Health Sciences
Adam Thompson Geomatics-option in Surveying
Shelby Thompson Pre-Medical Imaging Tech
Joshua Thorpe Radiologic Science
Cassandra Tolman Radiologic Science
Sophie Tomczyk EMT - Paramedic
Vinh Tong Mechanical Engineering Tech
Hailey Totorica Dental Hygiene
Jordan Townley Communication Studies
Olivia Train Dental Hygiene
Shea Treder Software Engineering Tech
Mollie Treece Diagnostic Medical Sonography
Evan Troxel Electrical Engineering
Lindsey Tucker Nuclear Medicine Technology
Charles Turner Clinical Laboratory Science
Deborah Turner Software Engineering Tech
Adri Tyler-Hall Diagnostic Medical Sonography
Daniel Undell Geomatics-option in Surveying
Arlette Valencia Electrical Engineering
Amanda Valentine Dental Hygiene
Quim Vallve Tomas Mgmt/Marketing Option
Tyler Van Kirk Radiologic Science
Tyler VanMeter Civil Engineering
Ashleigh Vandenbrink Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Tang Vang Clinical Laboratory Science
Karen Vazquez George Pre-Nursing
Brittany Verigan Pre-Nursing
Andrea Vilendre Clinical Laboratory Science
Courtney Villagrana Nuclear Medicine Technology
Katie Virtue Radiologic Science
Emily Vuong Pre-Medical Imaging Tech
Ashley Wagner Software Engineering Tech
Cody Wagner Mechanical Engineering
Ersal Wairara *IT Applications Dev Opt
Malea Waldrup Communication Studies
Ryan Wall Electrical Engineering
Aaron Waltman Radiologic Science
Sydney Waters Nuclear Medicine Technology
William Weaver Dual Renewable Energy/Elec Eng
William Weaver Pre-Medical Imaging Tech
Dakotah Webb Mechanical Engineering
Andrew Weber Civil Engineering
Jennifer Weibel Clinical Laboratory Science
Elliott Weinberg Dual Renewable Energy/Elec Eng
Melissa Welle Clinical Laboratory Science
Victoria West Nuclear Medicine Technology
Brandon Westmoreland Software Engineering Tech
Jessica Westmoreland Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Christopher Wheatley Renewable Energy Engineering
Autumn Wheeling Pre-Medical Imaging Tech
Sierra White Echocardiography
Nathaniel Whitling Mechanical Engineering
Satya Whitlock Mechanical Engineering
Collette Wicke Applied Psychology
Karen Wickman Pre-Medical Imaging Tech
Jessica Wiggins Dental Hygiene
Troy Wilder Respiratory Care
Kelcie Wiley Population Health Management
Brandon Willems Mechanical Engineering Tech
Cody Williams Mechanical Engineering
Trevor Williams Pre-Nursing
Tamara Williamson Dental Hygiene
David Wing Dual Embed/Software Eng Tech
Larissa Wingard Applied Psychology
Roderick Winters Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Matthew Wise Electrical Engineering
Derek Wiseman Biology-Health Sciences
Andrew Wixon Civil Engineering
Peter Wong Clinical Laboratory Science
Kara Wood Dental Hygiene
Dillon Wright Mechanical Engineering
Sarah Wright Clinical Laboratory Science
Braedon Wrosch Mechanical Engineering
Paul Wyatt Software Engineering Tech
Jin Jie Xu Computer Engineering Tech
Allison Young Biology-Health Sciences
Floyd Young *IT Applications Dev Opt
James Young II Vascular Technology
Zaina Zaidan Clinical Lab Science-Earlyadm
Julie Zaiger Clinical Lab Science-Earlyadm
Jillian Zalunardo Biology-Health Sciences
Jacob Zenger Software Engineering Tech
Niella Zenuhin Dental Hygiene
Jia Zhao Clinical Laboratory Science


DEAN'S LIST
The following students have been named to the 2015-2016 Fall Term Dean's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.30 to 3.69 grade-point average. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.
Majed Abunayyan Renewable Energy Engineering
Daisha Acorda Biology-Health Sciences
Jenessa Adams Diagnostic Medical Sonography
Danielle Adey Vascular Technology
Rawan Al Khalil Pre-Medical Imaging Tech
Gunnar Alden Dual Mech Eng/MFG Eng Tech
Abdulrahman Alkohaji Mechanical Engineering
Saad Almana Mechanical Engineering Tech
Kourtney Anderson Pre-Medical Imaging Tech
Jan Roen Ang Taguibao Mechanical Engineering Tech
Adam Arrington Mechanical Engineering
Jessica Arrington Mechanical Engineering
James Atkinson Software Engineering Tech
Patricia Austin Biology-Health Sciences
Jessica Baker Pre-Medical Imaging Tech
Jon Baker Renewable Energy Engineering
Kevin Baker Civil Engineering
Alexandria Baldwin Mechanical Engineering
Zachary Barber Computer Engineering Tech
David Bartholomew Embedded Systems Eng Tech
David Bartlemay Radiologic Science
John Bauer Renewable Energy Engineering
Marco Bellutta Mechanical Engineering
Daniel Bergor Dual Embed/Software Eng Tech
Michael Bettis Renewable Energy Engineering
McKynzie Beyer Pre-Medical Imaging Tech
Emily Biggs Radiologic Science
Jason Black Renewable Energy Engineering
Jessica Bonner Dental Hygiene
Genevieve Booren Computer Engineering Tech
Calen Brandt Pre-Medical Imaging Tech
Cynthia Britt General Studies
Amanda Brooks Diagnostic Medical Sonography
Collin Brooks Mechanical Engineering Tech
Christopher Brown Mechanical Engineering
Kayla Brownson Pre-Medical Imaging Tech
Paige Bruce Pre-Medical Imaging Tech
Jesse Brummett Mechanical Engineering
Nicole Buck Civil Engineering
Carly Bull Dental Hygiene
Jeremy Burke Dual Embed/Software Eng Tech
Michael Burton Communication Studies
Garrett Byrd Mgmt/Small Bus Mgmt Option
GeRysand Cabanilla Renewable Energy Engineering
Stephfennie Campbell Clinical Laboratory Science
David Cantrell Renewable Energy Engineering
Thomas Carroll Renewable Energy Engineering
Nicole Carter Biology-Health Sciences
Edward Case V Environmental Sciences
Melissa Ceron Mgmt/Accounting Option
Travis Chagnon Respiratory Care
Stephanie Chen Respiratory Care
Wei Chen Mechanical Engineering
Ashley Choate Diagnostic Medical Sonography
Trischelle Christensen Diagnostic Medical Sonography
Jack Cleveland Mechanical Engineering
Gary Clouse Civil Engineering
Jill Coblentz Echocardiography
Kelsee Cody Pre-Medical Imaging Tech
Emily Coelho Pre-Medical Imaging Tech
Haley Colberg Dental Hygiene
James Conners Mechanical Engineering
Jessica Conrad Respiratory Care
Michael Cooley Dual Compute/Software Eng Tech
Reyna Cortez Pre-Medical Imaging Tech
Aaron Costner Software Engineering Tech
Sarah Cottle Diagnostic Medical Sonography
Shelbey Coulter Mechanical Engineering
Jessica Crew Dental Hygiene
Savannah Crittenden Dental Hygiene
Wesley Crozier Clinical Laboratory Science
Jill Cuadros Technology and Management
Jeremy Cummings Renewable Energy Engineering
Carson Cummins Computer Engineering Tech
Daniel Curthoys Mechanical Engineering
Ryann Cuthbertson Pre-Medical Imaging Tech
Courtney Daniels Radiologic Science
Jasmine Daniels Respiratory Care
Thuhong Dao Respiratory Care
Cory Davie Mechanical Engineering
Samantha Davis Dental Hygiene
Aaron Day Software Engineering Tech
Alyssa Deardorff Renewable Energy Engineering
Tanner Dearing Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Tyler Dearman Environmental Sciences
Brady Dickerson Nuclear Medicine Technology
Jonathan Dirksen Mechanical Engineering
Ryan Doers Mechanical Engineering
Ashley Doolin Clinical Lab Science-Earlyadm
Kendra Downing Dental Hygiene
McKenna Drake Dental Hygiene
Valerie Dull Health Care Mgmt-Rad Science
Kaitlyn Emard Dental Hygiene
Tamara Evans Civil Engineering
Kaiulani Evans Bautista Dental Hygiene
Abbigale Eyestone Emergency Medical Services
Eugene Favell Operations Management
Benedict Fawver Electrical Engineering
Andrew Felderman Pre-Medical Imaging Tech
Christian Ferrer Mechanical Engineering Tech
James Finch Renewable Energy Engineering
Brendon Flaherty Operations Management
Kelli Ford Respiratory Care
Travis Ford Environmental Sciences
Stephanie Forrester Nuclear Medicine Technology
Isabella Foss Pre-Medical Imaging Tech
Holly Froelich Pre-Medical Imaging Tech
Miranda Frost Diagnostic Medical Sonography
Lucas Fuller Electrical Engineering
Joseph Galbraith Electrical Engineering
Taylor Gallery Echocardiography
Nicole Galster Mgmt/Marketing Option
Breanna Gandy Vascular Technology
Samuel Garber Civil Engineering
Eric Garcia Echocardiography
Geoffrey Gardner Clinical Laboratory Science
Brittney Garrett Communication Studies
Susie Garza Communication Studies
Amanda Gates Mgmt/Accounting Option
Rachel Gazeley Dental Hygiene
Nicholas Gerstenbauer Mechanical Engineering
Gregory Gitzen Radiologic Science
James Goheen Environmental Sciences
Peter Gokey Electronics Engineering Tech
Carrie Graham Echocardiography
Jessica Grapentine Dental Hygiene
Ross Grauf Respiratory Care
Dmitry Green Dual Mech Eng Tech/MFG Eng Tec
Nicholas Griffin Software Engineering Tech
Anna Groner Environmental Sciences
Devin Guenther Electrical Engineering
Justin Haddon Geomatics-option in Surveying
Sarah Haffly Mgmt/Accounting Option
Brandi Hamamoto Respiratory Care
Samariel Hancock Renewable Energy Engineering
Michelle Hansen Pre-Medical Imaging Tech
Peter Hartman Civil Engineering
Camela Hashimoto Clinical Lab Science-Earlyadm
Joshua Havig Civil Engineering
Kathryn Heilmann Pre-Medical Imaging Tech
Elizabeth Henderson Software Engineering Tech
Nikki Henderson Dental Hygiene
Bryce Hendy Biology-Health Sciences
Angela Henry Vascular Technology
Marc Heron Mgmt/Marketing Option
Steven Hester Operations Management
Karena Higgins Respiratory Care
Stephen Higgins Mechanical Engineering
Marika Hinton Dental Hygiene
Megan Holland Respiratory Care
Kelly Honsinger Embedded Systems Eng Tech
Joel Hottman Mechanical Engineering
Aaron Hreha Mechanical Engineering
Danit Hubbell Civil Engineering
Bradlee Huey Civil Engineering
Samuel Huff Dual Compute/Software Eng Tech
John Huffman Mechanical Engineering
Timothy Hufford Civil Engineering
Alexis Hughes Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Andrew Hughes Information Technology
Whitney Hull-Pitcher Dental Hygiene
Ashlee Marie Hulsey Diagnostic Medical Sonography
Marie Hult Operations Management
Hailey Huot Radiologic Science
Russell Hurtado Dual Software Eng/Applied Math
Chrysteen Hutchins Dental Hygiene
Bradley Hyatt Mechanical Engineering
Scott Ikea Pre-Medical Imaging Tech
Julia Ingersoll Dental Hygiene
Samuel Ingledew Pre-Medical Imaging Tech
Nadia Inselman Pre-Clinical Lab Science
Ashley Jacobs Dental Hygiene
Jose Alan Jacuinde Renewable Energy Engineering
Christopher James Communication Studies
Kyle James Biology-Health Sciences
Jon Jastak Information Technology
Race Jennings Pre-Medical Imaging Tech
Miranda Johnson Software Engineering Tech
Regan Johnston Dental Hygiene
Gwendoline Jones Civil Engineering
Lucas Jones Software Engineering Tech
Jill Jungwirth Dental Hygiene
Adam Kandra Mechanical Engineering
September Karrigan Dental Hygiene
Caleb Kauffman Software Engineering Tech
Emilie Keimig Dental Hygiene
Jon Kelley Embedded Systems Eng Tech
Madelyn Kephart Dental Hygiene
David Ketz Pre-Nursing
Michael Kilpatrick Mechanical Engineering
Caleb Kinsella Computer Engineering Tech
David Kirkendall Computer Engineering Tech
Amanda Krueger Respiratory Care
Matthew LaCount Renewable Energy Engineering
Diamond LaDeaux Echocardiography
Regina Lagu Clinical Laboratory Science
Jennifer Lakin Diagnostic Medical Sonography
Caleb Larson Dual Compute/Software Eng Tech
Rebecca Larson Nuclear Medicine Technology
Nicholas Lavender Software Engineering Tech
Oliver Lawry Mechanical Engineering
Matthew Lee Technology and Management
Keenan Leismeister EMT - Paramedic
Damon Lerma Biology-Health Sciences
Elaine Li Vascular Technology
Tristen Locke Mechanical Engineering
Vathani Logendran Clinical Laboratory Science
Tristan Loomis Software Engineering Tech
John Lopez Dental Hygiene
Christopher Love Electrical Engineering
Austyn Lowder Pre-Medical Imaging Tech
Alexa Lowry Diagnostic Medical Sonography
Samuel Lozano Civil Engineering
Trevor Lundsten Civil Engineering
James Lupinski Biology-Health Sciences
Kyla Marino Electrical Engineering
Asheley Martino Dental Hygiene
Brett Mathes Mechanical Engineering Tech
Kristen Mattos Diagnostic Medical Sonography
Ben McBride Radiologic Science
Calysta McCool Population Health Management
Alyssa McCue Applied Psychology
Sean McDaniel Radiologic Science
Baker McDonald Dual Renewable Energy/Env Sci
Philip McGovern Civil Engineering
Kathryn McNamee Nuclear Medicine Technology
John Mccall Renewable Energy Engineering
Joanna Meas Dental Hygiene
Brandi Mello Pre-Medical Imaging Tech
Olivia Mendez Communication Studies
Shane Meyer Mechanical Engineering
Carson Miller *IT Bus/Systems Analysis Opt
Zachary Miller Electrical Engineering
Bonnie Mitchell Radiologic Science
Allen Molthan *IT Bus/Systems Analysis Opt
Jeremy Mons Mechanical Engineering
Luis Montes Mota Mechanical Engineering
Mayra Morales Pre-Medical Imaging Tech
Jose Moreno De Dios Dual Software Eng/Applied Math
Ashlei Morgan Mechanical Engineering
Colton Morris Dual Compute/Software Eng Tech
Jennifer Muir Dental Hygiene
John Muntifering Diagnostic Medical Sonography
Ian Murphy Software Engineering Tech
Margret Murphy Information Technology
Kirsten Murren Diagnostic Medical Sonography
Tyler Myers EMT - Paramedic
Jacob Neal Software Engineering Tech
Daniel Neighbor Mechanical Engineering
Bailey Nelson Pre-Respiratory Care
Anthony Nguyen Software Engineering Tech
Joseph Nguyen *IT Health Informatics Opt
Thach Nguyen *IT Health Informatics Opt
Angela Nichols Applied Psychology
Victoria Niska Pre-Medical Imaging Tech
Zachary Noeker Mechanical Engineering Tech
Celilo Nordal Environmental Sciences
Erin Nordhill Respiratory Care
Cara Nunemaker Dental Hygiene
Riley O'Boyle Civil Engineering
Stacy O'Keeffe Respiratory Care
Steven Ohlund Computer Engineering Tech
Tate Orlik Hill Electrical Engineering
Brittany Overlock Dental Hygiene
Susana Panuco Operations Management
Jacob Parker Pre-Medical Imaging Tech
Maryann Parker Pre-Medical Imaging Tech
Shaymarie Parker Diagnostic Medical Sonography
Jeremy Parkerson Clinical Laboratory Science
Ronak Patange Electrical Engineering
Crystal Patitz Clinical Laboratory Science
Blake Pattee EMT - Paramedic
Kacy Patterson Electrical Engineering
Hayden Pech Software Engineering Tech
Francisco Pena Biology-Health Sciences
Kimberly Perlot Dental Hygiene
Halie Petersen Respiratory Care
Michael Peterson Dual Renewable Energy/Elec Eng
Christina Pham Dental Hygiene
Ryan Pham Mechanical Engineering
Cody Philips Echocardiography
Laura Phillips Echocardiography
Mathew Phillips Software Engineering Tech
Ryan Pierce Software Engineering Tech
Katie Pinson Applied Psychology
Daisy Plascencia Radiologic Science
Holly Poe Diagnostic Medical Sonography
Bryce Ponder EMT - Paramedic
Amanda Potts Biology-Health Sciences
Hannah Powell Diagnostic Medical Sonography
Joley Powell Diagnostic Medical Sonography
Kourtney Proffitt Population Health Management
Tyler Puzey Geomatics-option in Surveying
Taylor Quinn Pre-Medical Imaging Tech
Jennifer Ramirez Dental Hygiene
Anthony Ramos Mechanical Engineering
Rusty Raymond Computer Engineering Tech
Taylor Redd Diagnostic Medical Sonography
Ashlie Redfox Biology-Health Sciences
Cindy Reed Biology-Health Sciences
Jodie Reoch Pre-Medical Imaging Tech
Morgaine Riggins Environmental Sciences
Justin Robbins Radiologic Science
Victoria Roberts Vascular Technology
Raena Rodgers Mgmt/Marketing Option
Erik Rojas Dental Hygiene
Brandon Rolston Electrical Engineering
Andrew Rood Renewable Energy Engineering
Cecilia Rosas Biology-Health Sciences
Nicole Ross Pre-Medical Imaging Tech
Kipp Rouse Mechanical Engineering
Billy Rumbewas Mechanical Engineering
Alyssa Rupp Echocardiography
Joshua Rusoff Mechanical Engineering
William Rutledge Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Matthew Sai General Studies
John Salidaga Pre-Nursing
Kyle Sallak Software Engineering Tech
Jackson Sany Mechanical Engineering Tech
Kaitlyn Saunders Clinical Lab Science-Earlyadm
Kylee Schimel Nuclear Medicine Technology
Zachery Schmid Software Engineering Tech
Alan Schmidt Mechanical Engineering
Brandon Schmidt Biology-Health Sciences
Danielle Schmidt Biology-Health Sciences
Jason Schmidt Software Engineering Tech
Olivia Schneidecker Pre-Medical Imaging Tech
April Schneider Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Daniel Schoner Clinical Lab Science-Earlyadm
Benjamin Schulz Pre-Nursing
John Schulz Mechanical Engineering
Carissa Scott Pre-Medical Imaging Tech
Connor Scott Civil Engineering
Sophee Sea Mechanical Engineering
Jerome Selig Computer Engineering Tech
Lillian Shan Clinical Laboratory Science
Tristan Shea Software Engineering Tech
Jordan Shepherd EMT - Paramedic
Dalton Shields Mechanical Engineering
McKenzie Shrum Echocardiography
Jennifer Sierra-Barrera Dental Hygiene
Julia Sinex Renewable Energy Engineering
Aaron Smith Mechanical Engineering Tech
Cody Smith Electrical Engineering
Grace Smith Diagnostic Medical Sonography
Michael Smith Software Engineering Tech
Sargon Smith Dual Compute/Software Eng Tech
Austin Soper Manufacturing Engineering Tech
Gregory Spallas Mechanical Engineering
Leta Spradley Pre-Nursing
Emily Stair Clinical Lab Science-Earlyadm
Svetlana Stefanovich Dental Hygiene
Garrett Stephens Civil Engineering
Kyle Sterrett Dual Mech Eng/MFG Eng Tech
Alyssa Stewart Biology-Health Sciences
Breanna Stone Dental Hygiene
Eric Storey Electrical Engineering
Tyler Swinton Mgmt/Accounting Option
Brock Tacata Civil Engineering
Randilynn Taft Dental Hygiene
Nasreen Taha Mgmt/Accounting Option
Gang Hua Tan Software Engineering Tech
Thomas Tappert Renewable Energy Engineering
Jessica Tart Vascular Technology
Satya Sribala Tatapudi Clinical Laboratory Science
Taylor Tate Pre-Medical Imaging Tech
Jenny Tavarez Dental Hygiene
Miceal Taylor Civil Engineering
Bailey Tehan Diagnostic Medical Sonography
Joel Terhune Biology-Health Sciences
Nazareth Thibodeaux Communication Studies
William Thode Mechanical Engineering Tech
Rachel Thomas Pre-Medical Imaging Tech
Jacquelyn Thompson Echocardiography
Marianne Thrasher Clinical Laboratory Science
Elizabeth Thurman Electrical Engineering
Kyle Tinnell Pre-Nursing
Kevin Tjon Mechanical Engineering
Bernadett Tomarzalian Operations Management
Brittany Tomjack Diagnostic Medical Sonography
Kylee Torrico Dental Hygiene
Erin Tracy Information Technology
Thoa Tran Clinical Laboratory Science
Brandon Trimnell *IT Health Informatics Opt
Kelly Trout Radiologic Science
Peter Tucker Dual Elec/Renewable Energy Eng
Justin Urbany Computer Engineering Tech
Luis Valdez Mechanical Engineering Tech
Nathaniel Van Doorn Biology-Health Sciences
Risa Van Wechel Pre-Nursing
Paul VanEmmerik Biology-Health Sciences
Kevin Varga Software Engineering Tech
Quentin Vargas Mechanical Engineering
Taylor Vestal Dental Hygiene
Stephanie Vetter Software Engineering Tech
Carolina Vicente Pre-Medical Imaging Tech
Allie Vinson Pre-Medical Imaging Tech
Timothy Visser Health Informatics
Alexander Von Burg Mechanical Engineering Tech
Justin VonTungeln Environmental Sciences
Noheaililani Waiwaiole Communication Studies
Aaron Wallace Software Engineering Tech
Keaton Webb Mechanical Engineering Tech
Karen Weber Applied Psychology
Whitney Webster Biology-Health Sciences
Severin Weigel Mgmt/Marketing Option
Thomas Wells Environmental Sciences
Zachary Wentworth Software Engineering Tech
Randi Westover Dental Hygiene
Blake Whelchel Geomatics-option in Surveying
Dara Whelchel Diagnostic Medical Sonography
Brittany White Civil Engineering
Stephen White Software Engineering Tech
Steven White Respiratory Care
Bailey Whitehurst Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Nathan Wichert Pre-Nursing
Olivia Wick Diagnostic Medical Sonography
Hannah Wieber Dental Hygiene
Justin Willhite Environmental Sciences
Remy Williams Environmental Sciences
Tiegan Williams Software Engineering Tech
Austin Wold *IT Applications Dev Opt
Jackson Wold Biology-Health Sciences
Joshua Wolf Mgmt/Marketing Option
Krista Wolfe EMT - Paramedic
Natasha Wolfe Radiologic Science
Kennan Wong Electrical Engineering
Bailey Wood Diagnostic Medical Sonography
Kari Wooten Clinical Laboratory Science
Brittany Young Civil Engineering
Maysea Young Dental Hygiene
Alyssa Yundt Dental Hygiene
Austin Zavala Civil Engineering
Aaron Zhen Dual Elec/Renewable Energy Eng
Thomas Ziegler *IT Applications Dev Opt
Loretta Zold *IT Bus/Systems Analysis Opt
Back to All News

OREGON TECH IN THE NEWS

For Public Relations Inquiries

Office of Marketing & Communication

OfficeSnell Hall, Room 112
Top