Home | Wilsonville | News

2014 Winter Term President's and Dean's List

Mar 26, 2014
The following students have been named to the 2014 Winter Term President's and Dean's List list at Oregon Institute of Technology
PRESIDENT'S LIST
 
The following students have been named to the 2014 Winter Term President's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.70 grade point average and above. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.

Uyen A Mgmt/Marketing Option
Scott Adams IT Bus/Systems Analysis Opt
Elizabeth Aguiar Respiratory Care
Ana Aguilar Biology-Health Sciences
Khalid Alawadhi Renewable Energy Engineering
Mark Allen Mgmt/Accounting Option
Obaid Alqobaisi IT Applications Developmnt Opt
Kaitlyn Altenbach Pre-Nursing
Jesse Alves Mechanical Engineering
Erik Andersen Software Engineering Tech
Aleena Anderson Dual Renewable Energy/Elec Eng
Brittany Anderson Dental Hygiene
Brooke Anderson Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Levi Anderson Renewable Energy Engineering
Margaret Anderson Clinical Lab Science-Earlyadm
William Anderson Renewable Energy Engineering
Devon Andrade Dual Compute/Software Eng Tech
Jennifer Andrews Nuclear Medicine Technology
Luke Andrews Vascular Technology
Aram Andriesian Renewable Energy Engineering
Coury Andrus Mechanical Engineering Tech
Shannon Anthony Clinical Laboratory Science
Olivia Antonsen Radiologic Science
David Antonucci Software Engineering Tech
Orlando Aquino Geomatics-option in Surveying
Juana Arias Ibal Clinical Laboratory Science
Simona Arnautov Echocardiography
Nathan Arteaga Diagnostic Medical Sonography
Daniyar Ashirov Renewable Energy Engineering
Patricia Austin Biology-Health Sciences
Nicholas Babcock Renewable Energy Engineering
Salome Bacsi Pre-Medical Imaging Tech
Nichole Bake Dental Hygiene
Gary Baker Electrical Engineering
Kevin Baker Civil Engineering
Derek Ball Radiologic Science
Matthew Barber Mechanical Engineering
Tiffany Barnes Mgmt/Marketing Option
Brittney Barnett Diagnostic Medical Sonography
Cory Barney Dual Compute/Software Eng Tech
Alexander Barr Clinical Laboratory Science
Taylor Bars *Civil Engineering
Steven Bartow Electrical Engineering
Renee Baumann Biology-Health Sciences
Bryan Beard Pre-Medical Imaging Tech
Cody Bennett Radiologic Science
Kelli Berg Diagnostic Medical Sonography
David Bergman Echocardiography
Danielle Bernhardt Radiologic Science
Jessica Berry Dental Hygiene
Carrie Bess Dental Hygiene
Sarah Beutler Diagnostic Medical Sonography
Lacey Bewley Echocardiography
Cassandra Bibler IT Bus/Systems Analysis Opt
Asia Biles Vascular Technology
Larissa Bjornsen Radiologic Science
Andrea Blake Pre-Medical Imaging Tech
Lacey Bland Communication Studies
Collin Bocchi Biology-Health Sciences
Shelby Bochsler Radiologic Science
Dustin Boehm Radiologic Science
Christopher Boese Software Engineering Tech
Ryan Bolinger Radiologic Science
Carrie Boltz Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Christina Borchert Vascular Technology
Abby Botts Clinical Laboratory Science
Andrew Bowers Software Engineering Tech
Danielle Boyd Respiratory Care
Rachel Bradford Clinical Laboratory Science
Shane Bright Vascular Technology
David Brimmer Applied Mathematics
Alicia Brown Diagnostic Medical Sonography
Amber Brown Radiologic Science
Christopher Brown Mechanical Engineering
Kanissa Brown Pre-Medical Imaging Tech
Kayla Brown Diagnostic Medical Sonography
Sarah Brown Pre-Medical Imaging Tech
Jesse Brummett Mechanical Engineering
Jason Bryers Echocardiography
Carly Bull Dental Hygiene
Erin Burdick Dental Hygiene
Griffin Burdick Echocardiography
Anthony Burroughs Electronics Engineering Tech
Aubrie Bush Nuclear Medicine Technology
Heather Caldwell Echocardiography
Alexander Camarillo Mechanical Engineering
Taylor Cambra Diagnostic Medical Sonography
Josephina Campbell Geomatics-option in Surveying
Mackenzie Campbell Radiologic Science
Zachary Capell EMT - Paramedic
Emma Carey Dental Hygiene
Alisha Carter Echocardiography
Daniel Carter Applied Psychology
Shannelle Cayetano Diagnostic Medical Sonography
Melissa Ceron Mgmt/Accounting Option
Amanda Chamberlin IT Health Informatics Opt
Ruben Chekhov Dental Hygiene
Fernando Chen Geomatics-option in Surveying
Julie Chezem Vascular Technology
Sage Chittick Biology-Health Sciences
Vanessa Chizum Pre-Medical Imaging Tech
Nancy Christensen Echocardiography
Schyler Clark IT Bus/Systems Analysis Opt
Alyssa Clements Communication Studies
Chazya Clements Communication Studies
Danielle Clugston Radiologic Science
Antonio Cobian Radiologic Science
Jaime Cobian Echocardiography
Timothy Coffmon Radiologic Science
Larisa Cole Radiologic Science
Katherine Collard Radiologic Science
Kassandra Collier Dental Hygiene
Shauna Collins Respiratory Care
Kassandra Conditt Communication Studies
Sage Copeland Vascular Technology
Rhonda Costin Geomatics-option in Surveying
Cort Cox Communication Studies
Tamera Creel Dental Hygiene
Shannon Croghan Diagnostic Medical Sonography
John Crosby Mechanical Engineering
Kristen Crosby Mechanical Engineering
Chelsea Crosswhite Vascular Technology
Cody Crowston Pre-Medical Imaging Tech
Haley Crume Diagnostic Medical Sonography
Rebecca Crumrine Pre-Medical Imaging Tech
Nathan Cunningham Mechanical Engineering Tech
John Darling Mechanical Engineering
Christopher David Clinical Laboratory Science
Kim Davis Polysomnographic Technology
Andres DeLeon Radiologic Science
Nolan Dedrickson Software Engineering Tech
Joshua Delamater Nuclear Medicine Technology
Mikael Delgado Clinical Laboratory Science
Karla Dettwyler Dental Hygiene
Connor Devereux Pre-Medical Imaging Tech
Zhivka Dickerman Nuclear Medicine Technology
Amanda Diener Pre-Medical Imaging Tech
Kristin Dittmeyer Applied Psychology
Xuan Vu Do Mechanical Engineering
Sherry Donovan Nuclear Medicine Technology
Caroline Doty Clinical Laboratory Science
Kayla Doughty Radiologic Science
McKenna Drake Pre-Dental Hygiene
Megan Driessen Radiologic Science
Sven Dugojevic EMT - Paramedic
John Dumbauld Mechanical Engineering
Shermane Dumlao Respiratory Care
Shannon Duong Biology-Health Sciences
Brenda Duran Respiratory Care
Gina Durando Dental Hygiene
Amber Edwards Nuclear Medicine Technology
Haley Egbert Diagnostic Medical Sonography
Jordan Eggers Clinical Laboratory Science
Benjamin Egle Biology-Health Sciences
Robert Elder Biology-Health Sciences
Corene Elia Clinical Laboratory Science
Micheal Ellison Electrical Engineering
Kaitlyn Emard Dental Hygiene
David Embertson Respiratory Care
Bree Engen Radiologic Science
Autumn Engh Renewable Energy Engineering
Ramiro Espinosa Civil Engineering
Rebekah Esquibel Nuclear Medicine Technology
Pamela Evans Echocardiography
Joshua Evarts Vascular Technology
Elizabeth Eyster Echocardiography
Victoria Fallon Nuclear Medicine Technology
Tanner Fanjoy Mechanical Engineering
Sean Farrar Renewable Energy Engineering
Samuel Farris IT Applications Developmnt Opt
Josiah Fast Mechanical Engineering Tech
Kiara Feldman Vascular Technology
Scot Ferguson Electrical Engineering
Christian Ferrer Mechanical Engineering
German Ferrer Biology-Health Sciences
Cara Fery Dental Hygiene
Weston Fickes Dual Elec/Renewable Energy Eng
Mariah Fielder Vascular Technology
Jeremy Filip Clinical Laboratory Science
Elliott Fish Manufacturing Engineering Tech
Connor Fitzgerald Biology-Health Sciences
Ryan Fitzgerald Biology-Health Sciences
Jeffrey Ford Software Engineering Tech
Gavin Forrester Radiologic Science
Allyson Foster Radiologic Science
Jessica Foster Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Andrea Fox Dental Hygiene
Kirwan Fox Dual Elec/Renewable Energy Eng
Ryan Fox Software Engineering Tech
Seth Francis Renewable Energy Engineering
Molly Freeman Pre-Medical Imaging Tech
Jordan Frerichs Diagnostic Medical Sonography
Adam Friberg Operations Management
Molly Fronk Diagnostic Medical Sonography
Miranda Frost Pre-Medical Imaging Tech
Naomi Futrell Respiratory Care
Heidi Gaither Applied Psychology
Christopher Galer Respiratory Care
Alexis Gallagher Nuclear Medicine Technology
Taylor Gallery Pre-Medical Imaging Tech
Francesca Garaventa Applied Psychology
Cintya Garcia Applied Psychology
Raygan Gardner Radiologic Science
Vanessa Gardner Mgmt/Accounting Option
Madisen Garlie Civil Engineering
Nathan Garrelts Dual Renewable Energy/Elec Eng
Erika Garvey Respiratory Care
Amanda Gates Dental Hygiene
Macy Gescher Pre-Medical Imaging Tech
Grant Gholston Mechanical Engineering
Jamie Gillespie Pre-Medical Imaging Tech
Ashley Gillette Radiologic Science
Garth Gladfelder Biology-Health Sciences
Sari Glass Radiologic Science
Yoshua Gombo Mechanical Engineering
James Gong Mechanical Engineering
Drew Goodman Mgmt/Marketing Option
Shantell Goodwin Operations Management
Sean Gorey Mechanical Engineering
Lacey Grabowski Applied Psychology
Alex Graves Biology-Health Sciences
Amanda Greene-Lewis Dental Hygiene
Heather Griffith Dental Hygiene
Alyssa Grimaldi Diagnostic Medical Sonography
Claudia Grover Dental Hygiene
Bibiana Guerrero Radiologic Science
Gabrielle Gundersen Pre-Medical Imaging Tech
Alyssa Gunning Environmental Sciences
Allan Gutierrez Electrical Engineering
Jessica Haley Radiologic Science
Brandon Hall Civil Engineering
Jaime Hall Polysomnographic Technology
Joshua Hall Mechanical Engineering
Kati Hall Dental Hygiene
Cameron Hamilton Geomatics-option in Surveying
Jalina Hanson Pre-Nursing
Karissa Harbick Applied Psychology
Joseph Harder EMT - Paramedic
Jacqueline Harris Respiratory Care
Robin Hartnell Radiologic Science
Adam Harvey Manufacturing Engineering Tech
Hannah Hassan Pre-Nursing
Danielle Hassett Diagnostic Medical Sonography
Addison Hastie Radiologic Science
Adam Hayes IT Applications Developmnt Opt
Amy Hedberg Diagnostic Medical Sonography
Dustin Henderson Electrical Engineering
Juan Hernandez Biology-Health Sciences
Jimmie Hernandez Guerra Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Danica Herrmann Dental Hygiene
Jared Hill *Civil Engineering
Nathan Hobgood Radiologic Science
Morgan Hofman Radiologic Science
Taylor Holbert Diagnostic Medical Sonography
Alicia Holbrook Dental Hygiene
Michael House Applied Psychology
David Houston Electrical Engineering
Katherine Houston Renewable Energy Engineering
Sara Howard Radiologic Science
Daniel Howe Electrical Engineering
Matthew Hsu Radiologic Science
Shaona Huang Clinical Laboratory Science
Dustin Hubbard Radiologic Science
Alexander Huettis Mechanical Engineering
Rashid Hussain Renewable Energy Engineering
Rebekah Hutchings Nuclear Medicine Technology
Alexandria Hutzell Biology-Health Sciences
Mathew Hymas IT Bus/Systems Analysis Opt
Maha Iqbal Clinical Laboratory Science
Brooke Jackson Vascular Technology
Michelle Jacob Applied Psychology
Patrick Jarofski Software Engineering Tech
Glenn Jennings Nuclear Medicine Technology
Nicholas Jernberg Mgmt/Marketing Option
Coryna Johnson Computer Engineering Tech
Eric Johnson Biology-Health Sciences
Joshua Johnson Mgmt/Marketing Option
Kaila Johnson Dental Hygiene
Marcus Johnson Radiologic Science
Rob Johnson Electrical Engineering
Sarah Johnson Clinical Laboratory Science
Kevin Johnston Civil Engineering
Jared Jones *Civil Engineering
Kevin Juba Dual Compute/Software Eng Tech
Shelby Junette Pre-Medical Imaging Tech
Angelica Kalivas Echocardiography
Lauren Kaltz Respiratory Care
Appener Kambu Mechanical Engineering
Ashley Kangas Diagnostic Medical Sonography
Michelle Kantor Electrical Engineering
Catherine Kateley Applied Psychology
Rebekah Kaufman Diagnostic Medical Sonography
Robert Keene Geomatics-option in Surveying
Zachary Kekona-Manuel Mechanical Engineering Tech
Ryan Kelly Civil Engineering
Dara Kenady Pre-Medical Imaging Tech
Jonathan Kerlinger Software Engineering Tech
Dustin Kerns Software Engineering Tech
Linh Kieu Echocardiography
Meagan Kintz Dental Hygiene
Maksim Kislyak Mechanical Engineering Tech
Brian Klaren Nuclear Medicine Technology
Kayla Knaap Diagnostic Medical Sonography
Adam Knighten Operations Management
JoAnn Knowles IT Applications Developmnt Opt
Kenneth Koblas Echocardiography
Abigail Koos Dental Hygiene
Nicholas Kouri Electrical Engineering
Kelli Kovach Clinical Laboratory Science
Megan Krautscheid Pre-Medical Imaging Tech
Brent Kuzmanich IT Applications Developmnt Opt
Meriele Kwok Mechanical Engineering
Diamond LaDeaux Pre-Medical Imaging Tech
Tifany Lagos Renewable Energy Engineering
Regina Lagu Biology-Health Sciences
Jennifer Lakin Pre-Medical Imaging Tech
Samson Lam Mechanical Engineering
Vanessa Lancaster Radiologic Science
Crystal Lang Dental Hygiene
Adam Langenstein Biology-Health Sciences
Travis Lanman IT Applications Developmnt Opt
Michael Larrabee Mechanical Engineering Tech
Ashleigh Larson Radiologic Science
Cheryl Lawrence Nuclear Medicine Technology
Oliver Lawry Mechanical Engineering
Jazmine Lebsack Applied Psychology
David Leisy Software Engineering Tech
Mathew Lemon Mechanical Engineering
Andrea Lengel Biology-Health Sciences
Damon Lerma Biology-Health Sciences
McKenzy Leveton Pre-Medical Imaging Tech
Samantha Lindauer Pre-Nursing
Kaitlin Lindenburger Biology-Health Sciences
Jeremiah Lipp Renewable Energy Engineering
Matthew Lipscomb Pre-Medical Imaging Tech
Jesse Londborg Radiologic Science
Chelsea Long Environmental Sciences
Kaitlyn Lopez Clinical Lab Science-Earlyadm
Stephen Lothrop Renewable Energy Engineering
Kristopher Luke Echocardiography
Natasha Lunt Dental Hygiene
Jeffrey Luong Clinical Laboratory Science
Jill Luttrell Vascular Technology
Amber Machin IT Health Informatics Opt
Jaime Madsen Radiologic Science
Karra Mahan Clinical Lab Science-Earlyadm
Richard Mahuze Electrical Engineering
Seth Mandich Manufacturing Engineering Tech
Patrick Mangual Electronics Engineering Tech
Willem Marais Mechanical Engineering
Jennifer Marrs IT Health Informatics Opt
Alyssa Marty Pre-Medical Imaging Tech
Morgan Masley Civil Engineering
Gregory Mastel Technology and Management
Rebekah Matteri Geomatics-option in Surveying
Earl Matthews Civil Engineering
Mary Matzen Dental Hygiene
Garrett Mauritson Renewable Energy Engineering
Jacob McAvoy Biology-Health Sciences
Jolee McCarty Dental Hygiene
Lindsey McClure Pre-Medical Imaging Tech
Tanna McClure Software Engineering Tech
Joshua McCullough Civil Engineering
Kelvin McDonald Dual Compute/Software Eng Tech
Lindsey McDonald Civil Engineering
Rhianna McDonald Respiratory Care
Sarah McGraw Dental Hygiene
Michael McKay Vascular Technology
Kenneth McKee Clinical Laboratory Science
Kathryn McNamee Pre-Medical Imaging Tech
Joseph Meeuwsen Biology
Pulaud Mehr Dental Hygiene
Olivia Mendez Communication Studies
Randall Mendez Technology and Management
Edith Mendoza-Cortes Pre-Medical Imaging Tech
McKinzee Merrill Pre-Nursing
Rachel Merrill Diagnostic Medical Sonography
Christopher Meyer Software Engineering Tech
Joel Meyer Radiologic Science
Alexandra Mihaljevic IT Health Informatics Opt
Sarah Mihulka Biology-Health Sciences
Jason Millar Civil Engineering
Justin Millar Civil Engineering
Jennifer Miller Clinical Laboratory Science
Richard Miller Software Engineering Tech
Jaden Minix Software Engineering Tech
Aubriana Miranda Pre-Nursing
Mariya Misyuk Echocardiography
Alisha Miyashiro Pre-Nursing
Kaitlinn Moody Respiratory Care
Jonathan Moore Civil Engineering
Meghan Moore Clinical Laboratory Science
Molly Moore Nuclear Medicine Technology
Kourtney Mootz Diagnostic Medical Sonography
Dillion Moreland Mechanical Engineering
Irene Morong Applied Psychology
Alyson Morris Respiratory Care
Jennifer Morrison Vascular Technology
Melanie Morrison Radiologic Science
Megan Morse Renewable Energy Engineering
Andrew Moser Electrical Engineering
Mckenzie Munro Echocardiography
Calli Munsell Vascular Technology
Kacey Munson Clinical Laboratory Science
George Murphy EMT - Paramedic
Mackenzie Murphy Biology-Health Sciences
Maurice Najjar Polysomnographic Technology
Garrett NeVille Vascular Technology
Kayla Nelson Pre-Medical Imaging Tech
Alexander Nguyen Clinical Laboratory Science
Bichngoc Nguyen IT Health Informatics Opt
Khang Nguyen Vascular Technology
Nancy Nguyen Clinical Laboratory Science
Thao Nguyen Dental Hygiene
Thuy Nguyen IT Bus/Systems Analysis Opt
Austin Nickerson Civil Engineering
Brendan Nikola Renewable Energy Engineering
Zachary Noeker Mechanical Engineering Tech
John Noreault Diagnostic Medical Sonography
Dustin Norman Respiratory Care
Erin Nowak Radiologic Science
Tailor Nunn Echocardiography
Riley O'Boyle Civil Engineering
Shannon O'Connell Respiratory Care
Timothy O'Roake Radiologic Science
Lillie Ogden Diagnostic Medical Sonography
Andrew Ogle Radiologic Science
Lindsay Oldham Dental Hygiene
Keaton Oliver Mechanical Engineering
Ashley Olson Respiratory Care
Cassidy Olson Communication Studies
Kade Olson Electrical Engineering
Casey Oltman Biology-Health Sciences
Vitaly Ormanji Dental Hygiene
Katelyn Orr Vascular Technology
Molly Orr Pre-Dental Hygiene
Louise Osborne Clinical Laboratory Science
Brittany Overlock Pre-Dental Hygiene
David Palmer Operations Management
Katie Parcell Echocardiography
Teri Pardue Dental Hygiene
Bailey Parker Nuclear Medicine Technology
Hannah Parker Dental Hygiene
Sadie Parker Applied Psychology
Elisabeth Parrish Clinical Laboratory Science
Tess Parsons Mgmt/Marketing Option
Elisabeth Partridge Pre-Medical Imaging Tech
Minal Patel Pre-Medical Imaging Tech
Mckenzie Patterson Pre-Nursing
Florinda Paz Dental Hygiene
Shauna Pearson Clinical Laboratory Science
Nicholas Peckover Echocardiography
Aurora Penoyar Radiologic Science
Philip Perkins Mechanical Engineering
Kimberly Perlot Dental Hygiene
Jason Peters Dual MFG/Mech Engr Tech
Abbey Petersen Radiologic Science
Joel Peterson Renewable Energy Engineering
Tyler Peterson Electrical Engineering
Luke Peyralans Clinical Laboratory Science
Cody Philips Pre-Medical Imaging Tech
Mathew Phillips IT Applications Developmnt Opt
Shawn Phinney Mechanical Engineering Tech
Kim Phung Radiologic Science
Evdakeya Piatkoff Dental Hygiene
Courtney Pinkston Diagnostic Medical Sonography
Kayla Pinson Radiologic Science
Melissa Pittenger Respiratory Care
Jessica Porter Applied Psychology
Samantha Posch Respiratory Care
Joley Powell Biology-Health Sciences
Arthur Pratt Renewable Energy Engineering
Saul Preciado Pre-Medical Imaging Tech
John Price Software Engineering Tech
Richard Putman Pre-Medical Imaging Tech
Tyler Puzey Geomatics-option in Surveying
Minh Quan IT Applications Developmnt Opt
Mariela Quevedo Dental Hygiene
Matthew Rabb Radiologic Science
Kyle Rains Software Engineering Tech
Maria Ramirez Communication Studies
Christian Ramos Biology-Health Sciences
Kelsey Rank Pre-Medical Imaging Tech
Kelson Redding Mechanical Engineering Tech
Brooklyn Reeves Pre-Medical Imaging Tech
Troy Riblett Dual Software Eng/Applied Math
Omar Ricalday Gutierrez Mechanical Engineering
Jessica Richardson Mgmt/Accounting Option
Nick Richmond Mechanical Engineering
Wendy Riggi Dental Hygiene
Jennifer Riley Pre-Nursing
Nicklas Ringler Pre-Medical Imaging Tech
Zeid Rizvic IT Health Informatics Opt
Ryken Robbins Radiologic Science
Ryan Roberson Pre-Medical Imaging Tech
Alec Robertson Mechanical Engineering
Jared Rochelle Radiologic Science
Dylan Rogers Biology-Health Sciences
Kyanna Rogers Communication Studies
Andrew Rood Renewable Energy Engineering
Kayla Rooks Dental Hygiene
Amanda Rosman Radiologic Science
Joseph Ross Mechanical Engineering
Billy Rumbewas Mechanical Engineering
Matthew Rushing Nuclear Medicine Technology
John Rydel Mechanical Engineering Tech
Angela Salzwedel-Kemp Applied Psychology
Kelsey Sampson Renewable Energy Engineering
Ian Sanford Software Engineering Tech
Maygan Sawyer Echocardiography
Danielle Sayres Renewable Energy Engineering
Erik Scheleen Renewable Energy Engineering
Kylee Schimel Pre-Medical Imaging Tech
Thelma Schneider Dental Hygiene
Mckenzie Schofield Dental Hygiene
Dylan Schultz Software Engineering Tech
Stacie Schwartz Applied Psychology
Brion Scott Civil Engineering
Dylan Seay Mechanical Engineering
Tiana Sellars Dental Hygiene
Garret Seppala Software Engineering Tech
Elizabeth Sheehy *Civil Engineering
Alisha Shew Radiologic Science
Dalton Shields Mechanical Engineering
Keenan Shigematsu Mechanical Engineering Tech
McKenzie Shrum Pre-Medical Imaging Tech
Kenneth Shultz *Civil Engineering
Lacey Shultz Clinical Laboratory Science
Elana Silverman Diagnostic Medical Sonography
Benard Simiyu Mechanical Engineering Tech
Lucas Simmons IT Health Informatics Opt
Andrei Simon Biology-Health Sciences
Taylor Simon Pre-Dental Hygiene
Yogendra Singh Electronics Engineering Tech
Jason Skrock Nuclear Medicine Technology
Chantelle Smith Applied Psychology
Dawn Smith Vascular Technology
Evan Smith Environmental Sciences
Jaime Smith Biology
Jamahl Smith Radiologic Science
Norman Snead Applied Psychology
Jenna Solheim Applied Psychology
Garrett Soper Biology-Health Sciences
Kevin Spencer Geomatics-option in Surveying
Rachel Stallings Dental Hygiene
Kirt Stark Software Engineering Tech
Alisa Stephenson Dental Hygiene
Kyle Sterrett Manufacturing Engineering Tech
Jenna Stevens Echocardiography
Kelsey Stewart Vascular Technology
Laurel Stewart Diagnostic Medical Sonography
Kevin Stockam Applied Psychology
Ezra Stockton Civil Engineering
Daniel Stoltz Operations Management
Elissa Stoltz Radiologic Science
Caleb Stroup Civil Engineering
Hannah Suing Radiologic Science
Tre Sullivan Newman Mgmt/Marketing Option
Savannah Sully Pre-Medical Imaging Tech
Andrew Summers Software Engineering Tech
Joelle Swanson Applied Psychology
Royce Taft Electrical Engineering
Chandler Tally Nuclear Medicine Technology
Bailey Tehan Pre-Medical Imaging Tech
Erica Tesdahl IT Health Informatics Opt
Jeffrey Thipphakesone Mechanical Engineering
David Thomas Biology-Health Sciences
Elizabeth Thompson Dental Hygiene
Taylor Thompson IT Health Informatics Opt
Victoria Thorsted Pre-Nursing
Jacob Tiffee Radiologic Science
Angelina Tillson Vascular Technology
Thomas Timmons Civil Engineering
Cassandra Tolman Pre-Medical Imaging Tech
Petra Topete-Martinez Dental Hygiene
Cody Toschik Biology-Health Sciences
Hailey Totorica Dental Hygiene
Stephen Townsend Mgmt/Accounting Option
Karissa Trebizo Renewable Energy Engineering
Mollie Treece Diagnostic Medical Sonography
Evan Troxel Electrical Engineering
David Troyer Software Engineering Tech
Hannah Tschiegg Radiologic Science
Ryan Turnipseed Radiologic Science
Adri Tyler-Hall Diagnostic Medical Sonography
Taryn Urmson Echocardiography
Steve Uroshevich IT Health Informatics Opt
Tyler Van Kirk Biology-Health Sciences
Claire VanDomelen Vascular Technology
Jeremy Vance IT Applications Developmnt Opt
Keith Vanderzanden Software Engineering Tech
Mauro Vela Echocardiography
Thyanna Voisine Software Engineering Tech
Kevin Vuong Renewable Energy Engineering
Nathan Wade Mgmt/Marketing Option
Marzuri Waggoner Dental Hygiene
Ashley Wagner Dual Compute/Software Eng Tech
Benjamin Wagner Mechanical Engineering Tech
Taylor Wagner Mechanical Engineering
Karah Waldeyer Radiologic Science
Jonathan Waldrip Electrical Engineering
Eric Walker Mechanical Engineering Tech
Michael Walker Nuclear Medicine Technology
Christopher Walters Operations Management
Allyson Warren Dental Hygiene
Lacey Wart Echocardiography
Victoria Weatherford Pre-Nursing
Quinton Weaver Mechanical Engineering
William Weaver Dual Renewable Energy/Elec Eng
Dakotah Webb Mechanical Engineering
Shon Webber Electrical Engineering
Bryce Wellnitz Clinical Laboratory Science
Spencer Wells Clinical Laboratory Science
Thomas Wells Environmental Sciences
Brandon Westmoreland Software Engineering Tech
Satya Whitlock Mechanical Engineering
Joshua Wilcox Respiratory Care
Jacob Wilkins EMT - Paramedic
Charlotte Williams Pre-Medical Imaging Tech
Rebecca Williams Dental Hygiene
Shelbi Williams Radiologic Science
Colton Wilson Communication Studies
Ian Wilson Mechanical Engineering Tech
Travis Wilson Radiologic Science
Caitlin Wirth Radiologic Science
Kayce Womack Applied Psychology
Chelsey Wood Pre-Nursing
Jacqueline Wood Radiologic Science
Kara Wood General Studies
Melissa Woodmansee Dental Hygiene
Marissa Wynia Pre-Medical Imaging Tech
Kristin Young Clinical Laboratory Science
Nathan Young Radiologic Science
Zaina Zaidan Pre-Clinical Lab Science
Julie Zaiger Clinical Lab Science-Earlyadm
Sigorney Zallen Radiologic Science
Nickolas Zamudio Radiologic Science
Adam Zellhoefer Renewable Energy Engineering
Albert Zhen Software Engineering Tech
Joshua Zoboroski Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Jessica dela Cruz Mechanical Engineering

DEAN'S LIST

The following students have been named to the 2014 Winter Term Dean's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.30 to 3.69 grade point average. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.

Ilima Adams Dental Hygiene
Paul Adams Mgmt/Marketing Option
Jacob Adamson Dual Compute/Software Eng Tech
Alma Aguirre Applied Psychology
Jennifer Aguirre Pre-Medical Imaging Tech
Meera Ajudia Nuclear Medicine Technology
Sumaya Al-Rawahi Renewable Energy Engineering
Grant Alexander Biology-Health Sciences
Mohamed Alhosani Renewable Energy Engineering
Maria Alvarez Nuclear Medicine Technology
McKenzie Anderson Pre-Dental Hygiene
Nicholas Anderson Mechanical Engineering
Philippe Andres Clinical Laboratory Science
Hannah Armstrong Biology-Health Sciences
Emri Aronggear Renewable Energy Engineering
Adam Arrington Mechanical Engineering
Kamille Auger Pre-Medical Imaging Tech
Shandy Avila-Garcia Dental Hygiene
Carissa Baker Pre-Medical Imaging Tech
Krysti Barbour Mgmt/Accounting Option
Dylan Barnett Renewable Energy Engineering
Codey Barrett Mechanical Engineering Tech
Stephanie Barrick Applied Psychology
Wyatt Bauer Software Engineering Tech
Brandon Bautista Manufacturing Engineering Tech
Dylan Bedortha Environmental Sciences
Nicholas Bennett Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Yegor Berdyugin IT Health Informatics Opt
Kelson Bertrand Pre-Medical Imaging Tech
Felicia Bias Pre-Nursing
Birch Biessel Clinical Lab Science-Earlyadm
Kyra Bivens Applied Psychology
Bailey Bixler Mechanical Engineering
Alicia Black Dental Hygiene
Kyle Blakeman Renewable Energy Engineering
Nigel Bliss Dual Renewable Energy/Elec Eng
Aaron Bocchi Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Stephanie Boerste Respiratory Care
Paul Boggs II IT Applications Developmnt Opt
Angela Bohan Software Engineering Tech
Rachel Botsford Radiologic Science
Brandan Bremont IT Health Informatics Opt
Cameron Brin Renewable Energy Engineering
Ashton Britton Dental Hygiene
Taylor Brooks Pre-Medical Imaging Tech
Eunice Brown Technology and Management
Timothy Brown Geomatics-option in Surveying
Amanda Brummett Applied Psychology
Kyle Budeau Renewable Energy Engineering
Aaron Burke Mechanical Engineering
Megan Buster Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Jessica Bynum Clinical Laboratory Science
Kiana Caban Communication Studies
Jennifer Cabauatan Diagnostic Medical Sonography
Marisa Calavan Dental Hygiene
Alexis Camp Electrical Engineering
Tobin Capell EMT - Paramedic
Kathryn Case Applied Psychology
Brock Casselman Radiologic Science
Alysa Castle Applied Psychology
Eric Ceballos Biology-Health Sciences
Carla Ceciliani Diagnostic Medical Sonography
Travis Chagnon Pre-Medical Imaging Tech
Jennifer Challis Renewable Energy Engineering
Kathryn Chard Biology-Health Sciences
Lingzi Chen Clinical Laboratory Science
Brian Chipman Operations Management
Mark Christy Civil Engineering
Michelle Cirrito Renewable Energy Engineering
Leslie Classen Pre-Medical Imaging Tech
Teresa Cobian Applied Psychology
Hannah Coe Mechanical Engineering
Gregory Collins Civil Engineering
Nathan Collins Mechanical Engineering
Timothy Connelly Mechanical Engineering Tech
Tanner Conner EMT - Paramedic
Megan Cook Diagnostic Medical Sonography
Spencer Cooley Renewable Energy Engineering
Juanita Coonse Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Kara Cope Pre-Medical Imaging Tech
Aaron Costner Dual Software Eng/Applied Math
Sarah Courier Communication Studies
Garrett Cowell Civil Engineering
McKenzie Crawford Vascular Technology
Shaun Crippen Renewable Energy Engineering
Heather Crook Dental Hygiene
Joy Cummings Mgmt/Accounting Option
Daniel Curthoys Mechanical Engineering
Megan Cushman Mechanical Engineering
Tyson Dahl Radiologic Science
Eric Dalrymple Environmental Sciences
Jasmine Daniels Pre-Medical Imaging Tech
Selina Darger Civil Engineering
Cory Davie Mechanical Engineering
Gerald Davis Mechanical Engineering
Rochelle DeBlock Radiologic Science
Elizabeth DeRooy Clinical Laboratory Science
Alyssa Deardorff Renewable Energy Engineering
Tanner Dearing Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Tyler Dearing Biology-Health Sciences
Tyler Denney Software Engineering Tech
Katherine Derby Dual Compute/Software Eng Tech
Maile Devine Diagnostic Medical Sonography
Amra Dietz Diagnostic Medical Sonography
Karissa Dixon Applied Psychology
Kortney Dixson Diagnostic Medical Sonography
Van Do Dental Hygiene
Jordon Doke Dental Hygiene
Kanyon Douglass Electrical Engineering
Samuel Driver Biology-Health Sciences
Meghan Drost Electrical Engineering
Mary Drzayich Civil Engineering
Jessi Duncan Applied Psychology
Phillip Duncan EMT - Paramedic
Jules Earley Renewable Energy Engineering
Karen Eberle Vascular Technology
Patrick Egan Renewable Energy Engineering
Ziyad El-Tawil Renewable Energy Engineering
Marisan Elisabeth Dual Civil Eng/Env Sciences
Brianne Elliott Dental Hygiene
Joshua Esquivel Respiratory Care
Franklin Faganello Operations Management
Joseph Fallon Software Engineering Tech
Christopher Faust Biology-Health Sciences
Katy Fernlund Diagnostic Medical Sonography
Robin Ferschweiler Pre-Medical Imaging Tech
Shelby Fioravanti Pre-Medical Imaging Tech
Brendon Flaherty Operations Management
Alexandria Fletchall Dental Hygiene
Austen Flint Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Erik Flores IT Health Informatics Opt
John Folkerts Clinical Laboratory Science
Timothy Forste Software Engineering Tech
John Fox IV IT Applications Developmnt Opt
Andrea Franco Clinical Laboratory Science
Ismael Franco Electrical Engineering
Michelle Fuquay Mgmt/Accounting Option
Krista Galloway Renewable Energy Engineering
Eric Ganim Respiratory Care
Ryan Garcia IT Bus/Systems Analysis Opt
Yekaterina Gensitskiy Clinical Laboratory Science
Matthew Gervasi Pre-Paramedic Education
Melissa Gibson Echocardiography
Kiersten Gifford Applied Psychology
Mark Gladman Mechanical Engineering
Kathleen Glassow Radiologic Science
Ryan Gleason Echocardiography
Charles Goebel Dual Civil Eng/Env Sciences
Jordan Goetsch Diagnostic Medical Sonography
Jennifer Golemon Pre-Nursing
Luis Gomez Radiologic Science
Andrew Gordon Civil Engineering
Candida Gorremans-Rodrigue Radiologic Science
Chad Gorsky Civil Engineering
Ryan Grant Mechanical Engineering
Alexander Gray EMT - Paramedic
Dmitry Green Mechanical Engineering Tech
Chad Greene Software Engineering Tech
Seth Gretz Biology-Health Sciences
Joseph Grier Pre-Medical Imaging Tech
Devin Guenther Electrical Engineering
Nigel Gulden Software Engineering Tech
Jerrod Gump Dual Compute/Software Eng Tech
James Gundersen Mechanical Engineering
Joshua Gustafson EMT - Paramedic
Kayla Haffner Clinical Lab Science-Earlyadm
Rudy Hamilton Mechanical Engineering
Tyler Hammersmith Environmental Sciences
Rylie Hancock Biology-Health Sciences
Colton Hansen Civil Engineering
Flordelisa Hansen Echocardiography
Luke Harless Radiologic Science
Peter Hartman Civil Engineering
Tyler Heesacker Mechanical Engineering
Clifford Hellman Mechanical Engineering
Heather Hemmert Dental Hygiene
Sayra Henkel Dental Hygiene
Joshua Henry Civil Engineering
Michelle Hermant Pre-Medical Imaging Tech
Micaela Hester Dental Hygiene
Andrew Hill Renewable Energy Engineering
Karissa Hilsinger Renewable Energy Engineering
Savannah Hitchcock Pre-Medical Imaging Tech
Courtney Hoglen Pre-Nursing
Cassidy Hoglund Pre-Medical Imaging Tech
Dustin Hohnstein Software Engineering Tech
Ryan Hokema Mechanical Engineering
Genevieve Holdner Pre-Dental Hygiene
William Houtz Manufacturing Engineering Tech
Andrew Howard Radiologic Science
Dustin Howell Mgmt/Marketing Option
Danit Hubbell Civil Engineering
Michael Hudson Mgmt/Marketing Option
John Huffman Mechanical Engineering
Amelia Huhn Pre-Medical Imaging Tech
Whitney Hull-Pitcher Dental Hygiene
Nathan Hunter Mgmt/Accounting Option
Alexis Huss Diagnostic Medical Sonography
Gordon Huynh Mechanical Engineering
Mike Huynh Manufacturing Engineering Tech
Alexia Hyatt Radiologic Science
Evan Janac Mechanical Engineering
Dustin Johnson Applied Psychology
Lynsey Johnson Diagnostic Medical Sonography
Matthew Johnson Clinical Laboratory Science
Christin Jones Clinical Laboratory Science
Linsey Jones Diagnostic Medical Sonography
Raven Jones Pre-Dental Hygiene
Reuben Jones Renewable Energy Engineering
Hannah Jordan Dental Hygiene
Saif Kalban Renewable Energy Engineering
Brittany Kenison IT Bus/Systems Analysis Opt
Erin Kent Respiratory Care
Amanda Kindsvogel Diagnostic Medical Sonography
Callie Kinser Dental Hygiene
Kylie Kitzmiller Applied Psychology
Jessica Klamp Radiologic Science
Anthony Kobah Geomatics-option in GIS
Ben Krueger Mgmt/Marketing Option
Danielle Kubat Radiologic Science
McKenzie Kurtz Biology-Health Sciences
Sami Laine Electrical Engineering
Jennifer Larue Nuclear Medicine Technology
Chester Lau Pre-Nursing
Jimmy Le Civil Engineering
Cynthia Ledesma IT Applications Developmnt Opt
Martha Ledou Respiratory Care
Brittany Legget Biology-Health Sciences
Isabel Lemus Diagnostic Medical Sonography
Johnathan Leuthold Software Engineering Tech
William Lewis IT Bus/Systems Analysis Opt
Jeffrey Lind IT Bus/Systems Analysis Opt
Danielle Lisoski Diagnostic Medical Sonography
Leo Litowich Geomatics-option in Surveying
Tristen Locke Mechanical Engineering
Corrine Long Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Darriann Long Mgmt/Accounting Option
Michael Long Renewable Energy Engineering
Jonathan Louthan EMT - Paramedic
Whitney Lowe Radiologic Science
Carie Lowther Mgmt/Accounting Option
Samuel Lozano Civil Engineering
Erin MacDonald Manufacturing Engineering Tech
Amanda MacIntire Applied Psychology
Benjamin Manion IT Bus/Systems Analysis Opt
Sheila Mapes Clinical Laboratory Science
Kyla Marino Electrical Engineering
Sergio Marroquin Renewable Energy Engineering
Terena Martin Vascular Technology
Patricia Marx IT Applications Developmnt Opt
Mary Matchett Applied Psychology
Jamie Matthews Applied Psychology
Kalissa Mauch Mgmt/Marketing Option
Jennifer May Biology-Health Sciences
Zana Mays Environmental Sciences
Ryley McAllister Nuclear Medicine Technology
Fionna McCoy Software Engineering Tech
Charles McCully Mgmt/Accounting Option
Shaylee McGuire Radiologic Science
Carly McIsaac Applied Psychology
Paula McKinney Clinical Laboratory Science
Maria Mejia Dental Hygiene
Jonathan Melbo Software Engineering Tech
Ashley Menzie Radiologic Science
Dylan Merker Vascular Technology
Shaedyn Mersino Pre-Medical Imaging Tech
Amanda Miller Pre-Nursing
Heather Miller Dental Hygiene
Russell Miller Renewable Energy Engineering
Zachary Miller Electrical Engineering
Brenden Minor Dual Compute/Software Eng Tech
Colton Minton Civil Engineering
Craig Mitchell Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Tarryn Miyamura Applied Psychology
Abigail Moeller Pre-Nursing
Sean Mooney EMT - Paramedic
Nathanael Morong Mechanical Engineering
David Murphy Mgmt/Marketing Option
Michael Murphy Mechanical Engineering
Joshua Muswieck Environmental Sciences
Emilee Nannini Communication Studies
Larry Neal Jr IT Bus/Systems Analysis Opt
Gage Nebel Radiologic Science
Daniel Neighbor Mechanical Engineering
Melissa Nelson Radiologic Science
Amber Newcomb IT Applications Developmnt Opt
Khanh Nguyen Software Engineering Tech
Khanh Nguyen Software Engineering Tech
Minh Nguyen Dental Hygiene
Ngan Nguyen Clinical Laboratory Science
Phi Nguyen Pre-Clinical Lab Science
Jennifer Norris Echocardiography
Dani Nowak Dental Hygiene
Alexandria O'Neal Radiologic Science
Jessica Ochse Dental Hygiene
Sidney Odman Radiologic Science
Patrick Oswald Dual Renewable Energy/Elec Eng
Jacob Ovgard Communication Studies
Joel Pagano EMT - Paramedic
Nathan Pajutee Mgmt/Marketing Option
Tyler Park Mechanical Engineering
Isaac Parke Software Engineering Tech
Ethan Pass Respiratory Care
Ronak Patange Dual Renewable Energy/Elec Eng
Payal Patel Clinical Laboratory Science
Ciara Patton Diagnostic Medical Sonography
Gary Pedersen IT Bus/Systems Analysis Opt
Collin Petersen EMT - Paramedic
Crystal Petersen Dental Hygiene
Skyler Peterson Environmental Sciences
Tana Peterson Echocardiography
Anfisa Piatkoff Dental Hygiene
Savannah Poston Pre-Medical Imaging Tech
Samuel Price Software Engineering Tech
Christopher Pridemore Manufacturing Engineering Tech
Kayla Prock Pre-Nursing
Guillaume Provost Mechanical Engineering
Jean-Luc Raffaele Software Engineering Tech
Ashlee Rainville Dental Hygiene
Alexander Ramirez Biology-Health Sciences
Jennifer Ramirez Pre-Dental Hygiene
William Rea Mechanical Engineering
Taylor Redding Renewable Energy Engineering
Joshua Reed Renewable Energy Engineering
Morgan Reid Pre-Medical Imaging Tech
Doreyda Reynoso Dental Hygiene
Charles Rice Radiologic Science
Robabeh Rice Clinical Laboratory Science
Sarah Richards Radiologic Science
Krista Roberson Echocardiography
Alexis Robles Biology-Health Sciences
Gabriel Rodriguez Applied Mathematics
Trevor Rogers Renewable Energy Engineering
Sylvia Rollins Applied Psychology
Shelly Roof Manufacturing Engineering Tech
Shaylen Rosas Diagnostic Medical Sonography
Megan Ross Biology-Health Sciences
Natalie Ross Mgmt/Marketing Option
Linus Rosskamp Electrical Engineering
William Rutledge Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Amy Sale Applied Psychology
Jennifer Saltenberger Applied Psychology
Josie Sams Pre-Medical Imaging Tech
Robert Sattergren IT Bus/Systems Analysis Opt
Stephen Sautter Operations Management
Connor Sawyer Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Brandon Schmidt Mechanical Engineering
April Schneider Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Cheryl Schnell Dental Hygiene
Casey Schurman Software Engineering Tech
Derek Scott Mgmt/Marketing Option
Joseph Scott Applied Psychology
Kinsey Seaton Echocardiography
Vindy Sermumes Nuclear Medicine Technology
Jenna Seutter Pre-Medical Imaging Tech
Devon Shatto Respiratory Care
Natalie Sheffield Mechanical Engineering
Gregory Sherwood IT Applications Developmnt Opt
Tessaundra Sidden Biology-Health Sciences
Jennifer Sierra-Barrera Dental Hygiene
Nicholas Silva Mechanical Engineering
David Silver Renewable Energy Engineering
Tasha Silvius Mechanical Engineering
Nathan Skelton Applied Psychology
Samantha Snyder Pre-Medical Imaging Tech
Olalekan Sonola Mechanical Engineering
George Soudah Operations Management
Wyatt St Marie Pre-Medical Imaging Tech
Jeannie Staker Nuclear Medicine Technology
Matthew Stanbro Embedded Systems Eng Tech
Paige Sterrett Pre-Nursing
Nathaniel Stevenson Respiratory Care
Erik Storo Software Engineering Tech
Gillian Streinz Respiratory Care
Li Tan IT Applications Developmnt Opt
Nathan Tan Electronics Engineering Tech
Tygh Tarlton Operations Management
Aaron Taylor Clinical Laboratory Science
Daniel Taylor Computer Engineering Tech
Kevin Taylor Dual Compute/Software Eng Tech
Stewart Taylor Dual Software Eng/Applied Math
Vincent Tena Biology-Health Sciences
Carrie Thibault Dental Hygiene
Luke Thompson Dual Embed/Software Eng Tech
Ashley Tobiska Diagnostic Medical Sonography
Jeremy Toews Renewable Energy Engineering
James Tolmachoff EMT - Paramedic
Tammi Tong Clinical Laboratory Science
Vinh Tong Mechanical Engineering Tech
Kate Traister Dental Hygiene
Rosemarie Treece IT Health Informatics Opt
Elizabeth Trembley Applied Psychology
Danh Truong Echocardiography
Christopher Ubick Software Engineering Tech
Emmitt Vandehey Biology-Health Sciences
Ashleigh Vandenbrink Health Care Mgmt-Admin Mgmt
Ryan VanderHoff Clinical Laboratory Science
Kevin Varga Software Engineering Tech
Justinne Vaughan Respiratory Care
Jacob Villarreal Radiologic Science
Matthew Vinson Biology-Health Sciences
Justin Waddell Renewable Energy Engineering
Cody Wagner Mechanical Engineering
Raeanna Washington Applied Psychology
Elizabeth Webb Dental Hygiene
Andrew Weber Civil Engineering
Brittany Weidman Applied Psychology
Jessica West Radiologic Science
Kelsey West Radiologic Science
Ryan Westman Renewable Energy Engineering
Kayleigh Whelchel Biology-Health Sciences
Sierra White Echocardiography
Steven White Pre-Respiratory Care
Corey Whitney IT Bus/Systems Analysis Opt
James Wicklund Civil Engineering
Jedidiah Wildman IT Bus/Systems Analysis Opt
Sean Williams Dental Hygiene
Jessica Witt Applied Psychology
Morgan Wood Applied Psychology
Logan Wright Software Engineering Tech
Braedon Wrosch Mechanical Engineering
Elizabeth Yffert Pre-Medical Imaging Tech
Caitlin Young Radiologic Science
Chelsea Young Clinical Laboratory Science
Jillian Zalunardo Biology-Health Sciences
Back to All News